FDDB-Ungdomsmøde
Har du hørt om AUDISME? Dette er et nyt begreb, som er blevet mere og mere udbredt i døveverdenen.
- Sted
- Tegnsprogshuset i Fredericia
- Tidspunkt
- 14/05 2009 (13:00 - 16:00)
Vores næste møde skal handle om dette emne. Mødet bliver holdt
Torsdag den 14. maj
Kl. 13 – 16
I Tegnsprogshuset i Fredericia
Igennem mange generationer har døve været undertrykt af samfundet. Denne undertrykkelse har vi i dag et navn for: Audisme. Men audisme handler ikke kun om undertrykkelse. Der er mange forskellige vinkler på Audisme. Dette vil Filip Verhelst holde foredrag om. Kom og hør dette spændende foredrag, og deltag i den spændende debat bagefter.
Normalt er vores FDDB-ungdoms møder kun for unge under 35 år, men til dette foredrag invitere vi alle FDDB´s medlemmer. Så kom og hils på de andre medlemmer af FDDB, og vær med til et spændende foredrag.
Vi sørger for kaffe/the og kage, og til sidst vil der være tid til at hygge og snakke.
Arrangementet er gratis. Ungdomsprojektet refunderer transporten efter billigste offentlige transport eller laveste Kilometertakst efter aftale med Heidi Koch.
Sidste tilmeldingsfrist er den 30. April.
Tilmelding til Heidi på koch@fddb.dk eller sms: 28 68 83 18.

