Ekstern repræsentation
CFDs bestyrelse, observatør
Bjarne Hvidsten
Socialstyrelsen – det faglige råd
Anders Fransson
Ilse Bellamy - suppleant
DRs Brugerråd
Anders Fransson
Bitten Rasch
TV2s Brugerråd
Anders Fransson
Bitten Rasch
Pengeinstitutternes Handicapkontaktudvalg
Bitten Rasch
Tolkerådet under Den Nationale TolkeMyndighed
Jackie Lehmann Hansen
Ilse Bellamy - suppleant
Castberggårds repræsentantskab
Dorte Eriksen
Uddannelsesudvalg Professionshøjskolen (UCC/KC)
Janne Boye Niemelä
NOTAs Rådgivende Udvalg
Anders Rohde Fransson
Jackie Lehmann Hansen (suppleant)
NOTAs ad hoc gruppe for døvblinde
Birgit Larsen
Ole Braband
Ella Schäffer
DHs Repræsentantskab
Jackie Lehmann Hansen
Tilgængelighedsgruppe vedr. H-huset
Anders Fransson
Blindecenter Bredegaards bestyrelse
Anders Fransson
Alice Agnes Kampps legatbestyrelse
Jens Broman
Henry Jensen
Birgit Larsen
Kvinderådets repræsentantskab, DH-repræsentation
Raziye Acili
Den Uvildige Konsulentordning på Handicapområdet, DUKH
Jackie Lehmann Hansen
Det regionale kontaktforum for handicap
Region Nordjylland
Hanne Ottesen
Region Syddanmark
Gert Weingardt
Det regionale dialogforum på det sociale område
Region Nordjylland – Vibeke Faurholt (Formand fra Danske Døvblindfødtes Forening)
Region Midtjylland – Bjarne Hvidsten
Kommunikationscentrene
Kommunikationscentret region Hovedstaden - Nina Ernst
Institut for Kommunikation og Handicap region Midtjylland - Bjarne Hvidsten
Specialcenter Roskilde Kommunikation, SCR - Anders Fransson
Institut for Syn, Hørelse og Døvblindhed i Region Nordjylland - Hanne V. Ottesen
DSB Handicappanel
Palle Jacobsen
Danske DøvBlindes Fællesreps. repræsentanter i DHs afdelinger i kommunerne
Ballerup: Suzanne Dalsgaard
Billund: Gert Weingardt
2022 – 2025 suppleant i Handicaprådet
Bornholm: Maiken Skov Hansen
Esbjerg: Mogens Bork
2022 – 2025 suppleant i Handicaprådet
Fredericia: Peter Knak
2022 – 2025 suppleant i Handicaprådet
Frederiksberg: Ole Braband Andersen
Suppleant Tina Lindop Gable
Frederikshavn: Steen Reinholdt
Furesø: Susanne Løcke
2022 – 2025 medlem i Handicaprådet
Gladsaxe: Peter Ryberg
Guldborgsund: Jackie Lehmann Hansen
2023 – 2025 medlem i Handicaprådet
Holstebro: Bente Mejndor
København: Ole Rasmussen
2022 – 2025 medlem i Handicaprådet
Langeland: Heidi Scherning
Roskilde: Anders Fransson
2022 – 2025 medlem i Handicaprådet
Rudersdal: Niels-Peter Dahl
Slagelse: Raziye Acili
2022 – 2025
Suppleant: Sandie Tvergaard
Solrød: Joy Nowicki Pedersen
Sorø: Niels-Henrik Møller Hansen
Svendborg: Poul Larsen
2022 – 2025 medlem i Handicaprådet
Sønderborg: Mariann Ladefoged
Aarhus: Bjarne Hvidsten
Aalborg: Theis Michelsen Nielsen
FDDB er repræsenteret i 17 DH-afdelinger